
РАДИОНИЦА ЗА КЛАВИРСККУ МУЗИКУ ПРОФ. МИЛАНКЕ МИШЕВИЋ
11.06.2022.
Градска општина Савски венац и
Кућа краља Петра Првог
позивају вас на концерт
,,Композиције домаћих аутора 20-ог века''
РАДИОНИЦЕ ЗА КЛАВИРСКУ МУЗИКУ проф. МИЛАНКЕ МИШЕВИЋ
13. јуна 2022. године у 19 часова
у Кући краља Петра, Васе Пелагића 40
Програм концерта:
- Марко Тајчевић (1900-1984)
Прелид НИКОЛА КОЧОВИЋ, клавир
- Јосип Славенски (1896-1955)
Тема са варијацијама СЛАВИЦА КРСТИЋ-РАЈЕВАЦ, клавир
- Борис Папандопуло (1906-1991)
Темпо ди танго ЈОВАНА СТЕФАНОВИЋ, клавир
- Војислав Вучковић (1910-1942)
Клавирска свита ,,Перон'' ЛАНА ЈЕЛЕНКОВИЋ, клавир
- Миланка Мишевић (1934- )
Визија (на текст Велимира Живојиновића Масуке) БОРИС ПАПАК, баритон РАДОСЛАВ СПАСИЋ, клавир
- Вук Куленовић (1946-2017)
Хиландарска звона ИВАНА МЕДИЋ, клавир
- Димитрије Големовић (1954- )
Јесења елегија (на текст Хамза Хуме) БОРИС ПАПАК, баритон РАДОСЛАВ СПАСИЋ, клавир
- Михајло Живановић (1928-1989)
Ала џез; Џез фолк ЛАНА ЈЕЛЕНКОВИЋ МИЛИЦА САБЉИЋ, клавирски дуо
- Владимир Тошић (1949- )
Алтус РАДОСЛАВ СПАСИЋ АЛЕКСАНДАР ЂУРОВ, клавирски дуо
Водитељ програма: ИВАНА МЕДИЋ
РАДИОНИЦА ЗА КЛАВИРСКУ МУЗИКУ проф. МИЛАНКЕ МИШЕВИЋ
Из неисцрпне уметничко – истраживачке потребе Миланке Мишевић, њене склоности да открије, упозна и домаћој публици представи ређе извођена или новонастала остварења како српских тако и светских композитора, те да стандардни клавирски репертоар презентује кроз наглашену мисаоно – аналитичко – естетичку перспективу појавила се њена Радионица за клавирску музику.
Радионица је званично промовисана 12. децембра 1993. године. Мада је настала из педагошке праксе, Радионица је далеко превазишла уске оквире клавирске класе и српској музичкој јавности се наметнула као креативна, препознатљива, јединствена и узорна уметничка група, чији широки спектар и свестрана природа активности извиру из бројних посебности уметничког профила Миланке Мишевић.
Током више од две деценије свеукупног деловања Радионице, забележено је скоро 200 концерата у оквиру око 40 различитих програма који су наишли на изузетан одјек у стручној јавности.
Приређене су и ауторске вечери и солистички концерти чланова Радионице, интегрално су изведени клавирски опуси Јосипа Славенског и Василија Мокрањца, а целокупна клавирска дела Јосипа Славенског снимљена су на компакт диску у издању ФМУ, СОКОЈ-а и Легата Славенски.
Захваљујући деловању Радионице, српској публици су представљене многе композиције које се претходно нису могле чути на концертним подијумима, и обавила је пионирски посао истраживања најстарије доступне литературе за клавир у српској култури, до савременог доба, чиме је постала заслужна за десетине премијерних извођења композиција српских аутора. Чињеница да су бројна од тих дела посвећена самој Радионици говори у прилог њеној уметничкој релевантности у музичком животу Србије. Радионица је оваквим приступом литератури поставила нове, више стандарде за одговорност како према националној музичкој баштини, тако и према будућности српске музике и културе уопште.
Радионица је заслужна за београдске премијере значајних дела српске музичке баштине насталих у распону од 16. века до данас. Импресиван је списак данас активних уметника који су у једном периоду свог рада били везани за Радионицу. Они данас представљају живи доказ позитивног наслеђа Радионице за клавирску музику проф. Миланке Мишевић.